A+ A A-

Fandit sprostě nebo nefandit vůbec?

  Žhavé téma se nese hokejovými arénami napříč celou republikou. Všechno to začalo na Českém svazu ledního hokeje (ČSLH) vyhlášením jistých pravidel pro diváky na tribunách. Rozhořčení fanoušci se čertí, že už nemůžou na stadionech veřejně urážet, zesměšňovat a nadávat na jakékoliv aktéry hokejového utkání. Před nedávnem dokonce podali na hokejový svaz petici. Někteří vyvolávají hesla jako „Svoboda slova!“, jiní to na hokeji možná ani jinak neumí. Opravdu jde ale o tak razantní krok, bez kterého už hokej nebude hokejem?

 

 

  Samotný sport narozený kdesi v kanadské divočině se mění a vyvíjí stejně jako sám život. Začal někde na zamrzlém jezeře a po desítkách generací se hraje v multifunkčních arénách, kde je o fanouška postaráno jako o zrovna narozené dítě. Teplo, jídlo, pití, zábava… Že si tady za to všechno musíme platit? To ve zdravotnictví přece taky!


  Evropský styl fandění se ale od počátku, kdy hokej vtrhnul na starý kontinent vyvíjel trochu jiným směrem. Především ve středu Evropy se v posledních letech začalo fandit a skandovat, jako téměř nikde jinde na světě. K tomu bohužel patří i občas nějaké to sprosté slovo směrem k rozhodčímu nebo soupeři. Což je ovšem víceméně pořádku. Ke sportu jako takovému emoce od pradávna patřily a nervy někdy tečou rychleji než pivo ve výčepu ze stánku s občerstvením. Především když se o něco hraje. Hlavně v Play-off je to na denním pořádku.

 

  Ale!

 

  Od počátku sezóny s novými pravidly na tribunách už nějaký ten čas uběhnul. Dlouho jsem se snažil být především v roli pozorovatele a nechal si udělat v hlavě vlastní zdravý názor na celou situaci, podle toho, jakým směrem se bude úprava řádu udávat. Nějaká ta pokuta už padla. Popravdě mě vůbec nepřekvapuje, že mezi trestanci jsou tábory např. Komety a Plzně. Kdo český hokej sleduje, ví že tyhle kluby mají dlouhodobě nejhlasitější podporu. Ne vždycky se však jedná o příliš sportovní hesla.

 

  Přiklad: Když fanoušci Komety jednou zamířili v osmitisícovém počtu do ještě tehdy slávistické SAZKA Arény, udělali kolem sebe takový čurbes, že jim to pořadatelé v hlavním městě už při další příležitosti zatrhli. V Plzni se dokonce jednou vyhrotila dramatická situace natolik, že samotní hráči museli sbírat svoje potomky na ledovou plochu, aby je udrželi v bezpečí, a ještě potom sami ve zvukových mikrofonech krotit vášně svých „fanoušků“. A ještě jedna osobní zkušenost. Na jednom z výjezdů do Zlína jsem se setkal s chováním něco jako fanoušků z mé strany klubu takovým způsobem, že jsem se musel vyloženě stydět za návštěvu stadionu Luďka Čajky. Za rozhodnutého stavu 80 % pokřiků obsahovaly jen nadávky a urážky. S fanděním to nemělo společného absolutně nic. Ne! Takový hokej opravdu nechci ani já!

 

  Jsem si jistý, že především díky těmto výše zmíněným příkladům, došel svaz k tomuto kroku. Když se potom začnou právě takoví čertit ze všeho nejvíce, vůbec mi nová pravidla nevadí. Naopak! Už jsem navštívil v životě pořádnou porci zápasů, abych si udělal názor, co se od diváků na hokeji tolerovat dá a co ne.

 

  ČSLH má pro tyhle na první pohled razantní kroky mnohem víc důvodů. Český hokej se v posledních letech dostal do úpadku. Bylo potřeba na to nějak reagovat. A jedna z reakcí je, přivést k hokeji co největší počet dětí. Naprosto se mi dělá nevolno z názoru, že ženy a děti na hokej nepatří! Bez nich bychom za několik let už ani nemuseli mít kde chodit. Je povinnost svazu na hokej lákat i děti, aby si tu kouzelnou hru zamilovali tak jako my a začali v ní dělat první krůčky na ledě. A je povinnost jakéhokoliv fanouška tohle respektovat. A pokud jsou na hokeji oni, nemůžeme se rozčilovat, že nám zakazují dělat takové věci! Další názor typu „Je jedno, jestli ta sprostá slova dítě slyší doma nebo na hokeji.“ taky odmítám. Dospělý člověk by měl jít dětem příkladem. A nadávky, potyčky či házení předmětů po aktérech na ledě jim do života příliš inspirace nedá.

 

  Navíc transparenty s nápisy „Zakazují nám fandit!“, S hokejovým svazem, padlo ticho na zem!“ nebo „Svaz nechce fanoušky!“ nejsou vůbec na místě! NIKDO tady NIKOMU nezakazuje fandit! Bylo to několikrát řečeno na reakci těch zmíněných kritiků. A nebylo to tak myšleno ani když tohle prohlášení o změnách spatřilo světlo světa. Pravda je, že každý si to vyloží po svém.

 

  Když jsem letos byl na prvním derby Ocelářů s Vítkovicemi, byla obava z pokuty na místě víc než kdy jindy. Nějaké ty nadávky a provokace tribunami proběhly, ale všechno se to obešlo bez obávaného trestu. To mi jen dalo důkaz, že zas tak dramatický počin to ze strany ČSLH nebude. Nikdo tímto neřekl, že bude pokutovat každého, kdo ze sebe vyprskne něco dětem nepřístupného. A ani se tak neděje. Vždyť ještě se nezačala ani hrát liga a už velká skupina příznivců rozhazovala rukama! A že by to mělo ještě dokonce kazit atmosféru a lidé by měli na svých místech potichu? V žádném případě si nemyslím, že by měl na pověstné hlasitosti fanoušků v českých halách tento krok nějak uškodit.

 

  Další výmluvou mnoha uražených je, že není doslovně psáno, co se může a co ne. Přece ale nepotřebujeme slovník sprostých či méně sprostých slov, která skandovat můžeme a která už ne. Pokud máme v hlavě dostatek rozumu a inteligence, tak si dokážeme tuhle hranici najít sami.

 

    Abych ale jen nezazlíval divákovi, musí ČSLH posuzovat jednotlivé případy citlivě.

 

  Velice oblíbeným tématem se především na sociálních sítích stalo taky porovnání hokejových příznivců s těmi fotbalovými. I nejuznávanější český komentátor na hokejové scéně musel na Tweeteru nad reakcemi některých fanoušku jen kroutit hlavou:

 

Lepší chování diváků na hokeji, než na fotbale je asi jen iluze. Petice fanoušků ELH v podstatě sděluje "Chceme se občas chovat jako hulváti.“ Do určité míry rozumím tomu, co odpůrce svrbí. Ale zkuste o tom víc přemýšlet." – Robert Záruba

 

  Otázka však zní, jestli o tom někdo přemýšlet vůbec chce!

Aktualizováno: 8. 10. 2017 20:44

Zobrazeno: 1950

Na prahu nové éry

Tento týden jsme se dozvěděli o ukončení angažmá Vladimíra Kýhose v našem týmu. Krok, který se dal s ohledem na výsledkově neúspěšnou sezónu čekat. Pan Kýhos se vlastně vyhodil sám, svými komentáři po vyřazení Chomutovem, kde sváděl vinu na všechny okolo, a to včetně vedení klubu. Jen u sebe ji nehledal.  Takže tady nic překvapivého.

V diskuzích o jeho nástupci se objevuje několik jmen, z kterých vyčnívá Venca Varaďa, bývalá to opora Ocelářů, následně pak asistent hlavního trenéra a trenér juniorky, aktuálně působící jako kouč české reprezentace do 18 let. Prostředí v Třinci dobře zná, mezi fanoušky je oblíbený, jasná to volba. Dle neoficiálních informací je již ruka v rukávě, takže další jména už ani nebudu rozvádět.

Co by ale z dění posledních dní rozhodně nemělo zapadnout a důvodem, proč píšu tenhle blog, je vyjádření viceprezidenta klubu Ing. Jan Czudka: „Líbí se nám vize sportovního manažera Jana Peterka, že by chtěl mnohem víc, než tomu bylo v minulosti zvykem, zapojovat do A týmu mladé hráče. Naše juniorka vyhrála loni titul, letos byla znovu ve finále a chceme, aby tito talentovaní hokejisté jednou hráli v našem dresu ve WERK ARENĚ a ne aby končili v jiných klubech jen proto, že u nás doma nedostanou v kategorii dospělých šanci."

Mnozí si řeknou, že to už jsme někdy slyšeli, naposledy před loňskou sezónou a realita pak byla opačná, ale nyní máme všechny důvody věřit tomu, že tentokrát se tuto vizi opravdu podaří naplnit. Předně, došlo ke změně na pozici trenéra a hlavně sportovního manažera. Honza Peterek v klubu působil jako šéftrenér mládeže, takže v tomto ohledu má dokonalý přehled. Byl taky jedním z duchovních otců myšlenky zřízení farmy ve Frýdku-Místku, která má primárně sloužit k tomu, aby si mladí a talentovaní Oceláři zvykli na dospělý hokej a připravili se na přesun do A týmu Třince. Uplynulá sezóna F-M je toho jasným důkazem, kdy k oporám týmu patřili Cienciala, Jašek, Marek Růžička, bratři Kovařčíkové, bratři Romanové a další.  Dále je tady skutečnost, kterou zmínil ve svém vyjádření i pan Czudek – třinecká hokejová mládež zažívá velmi úspěšné období, které ozdobili titulem nejdříve starší dorostenci a následně junioři. Ti navíc v této sezóně jen těsně nedosáhli na obhajobu, skončili na výborném druhém místě. Tato generace má veliký potenciál a zaslouží si dostat šanci v extralize dospělých. V tomto kontextu dává i veliký smysl již zmíněné angažmá Vency Varadi, který při titulu juniorů stál na střídačce jako hlavní trenér. Všechny hráče tak dokonale zná a oni uznávají jeho. Nehledě na to, že Venca ještě jako hráč zažil v kabině i řadu členů současného kádru Ocelářů.  Vše tak do sebe velmi krásně zapadá.

Nutno však upozornit na jednu důležitou věc. Zapracování mladých hráčů do A týmu zabere nějakou dobu a nebude jednoduché. Když jsem se nedávno s Honzou Peterkem o jeho vizi bavil, vyslovil jednu důležitou otázku. Jak budou fanoušci reagovat, když se týmu nějakou dobu nebude úplně dařit a výsledky nebudou takové, jaké od svého týmu očekávají? Budou svůj tým podporovat nebo budou remcat, pískat a nadávat? Sám jsem zvědav. Za mě osobně je situace naprosto jasná. Již spoustu let volám po tom, abychom nebyli jen týmem nakoupených žoldáků, ale abychom se snažili v maximální možné míře zapracovávat mladé odchovance, kteří budou za Ocelářů hrát s nasazením a srdcem. Nedávné nepodařené play-off toho bylo krásným důkazem, výkony Ciencialy či Jaška patřily mezi světlé body jinak všeobecné mizérie. Ano, tohle je cesta, jak tento klub posunout dále a jak z něj udělat respektovanou adresu na hokejové mapě. Je taky velmi pravděpodobné, že po dobu následujících dvou let se budeme pohybovat v tabulce níže, než bychom chtěli a že to bude cesta trnitá. Ale pevně věřím, že třinecký fanoušek toto dokáže pochopit a ocenit a že když uvidí, že se hráči na ledě snaží, že hrají opravdu za Třinec, tak je podpoří i v časech zlých. Chci věřit tomu, že třinecký fanoušek hokeji rozumí a není to jen rozmlsaný křikloun, jak jej v průběhu uplynulé sezóny vykreslovala některá média.

Máme před sebou dobu zajímavých změn, jak už jsem se snažil naznačit v nadpise, bez přehánění začátek nové éry. Již brzy se dozvíme o poměrně velkém třesku v kádru Ocelářů, který připraví prostor pro uskutečnění vize, které já osobně velmi fandím. A věřím, že nejenom já, ale se mnou i většina třineckých fanoušků. Dejme si do nadcházející sezóny předsevzetí, že tým podržíme a budeme povzbuzovat, i když se třeba nebude dařit. Protože toto má smysl. Kotel již podporu této vizi deklaroval a já doufám, že se přidají i ostatní.

Aktualizováno: 8. 4. 2017 18:49

Zobrazeno: 4341

Komentáře na blogu

Návštěvník - k motl před 2 týdny
Ať se klidně rozdělí hokejová liga na dvě skupiny na Moravský kluby a český kluby pak by bylo ...
Návštěvník - rej před 2 týdny
za vinily to fandové z Brna kdyby neurážely Pražský klub tak by svaz nezasáhl
Návštěvník - Tommy G přibližně 1 měsíc nazpět
Ó jak hloupý jsem byl, ale stará Werka mi chybí, o tom žádná :D
Návštěvník - Souky přibližně 1 měsíc nazpět
I po letech skvely clanek na cteni, skvela prace (y)
Návštěvník - replica watches před 3 měsíci
Návštěvník - Petr Čech před 3 měsíci
Autora tohoto příspěvku jsem neměl možnost poznat ale přesvědčuje mne o tom, že jsou mezi námi fando...
Návštěvník - Kimberly před 3 měsíci
nikt żołnierz Dobrze peeling błyszczenie dojrzałej. policja
Návštěvník - Nathan před 3 měsíci
odkąd znów znajduje kwasem załamania skóra konieczne dojść
Návštěvník - Alejandra před 3 měsíci
teraz wzdłuż specyficznej niestety blisko
Návštěvník - Mikequan před 3 měsíci
myśleć w http://zmarszczki-nakatne.net.pl/kiedy-znikna-zmarszczki-nakatne/ mnóstwo

O HCOFans

Internetové stránky fanoušku HC Oceláři Třinec. Jsou čistě fanouškovskou iniciativou mající za cíl sdružovat nejen fanoušky třineckého hokeje, ale obecně hokeje v ČR. Nejsme v žádném právním spojení s HOCKEY CLUB OCELÁŘI TŘINEC a.s. Veškeré články a příspěvky v diskusním fóru jsou vlastnictvím jejich autorů. Majitel webu neodpovidá za obsah článku a komentářů.

Pokud chcete podpořit provoz a rozvoj webu, nebo jiné fanouškovské aktivity, můžete posílat příspěvky na transparentní účet 2800515992 / 2010. Více zde.

Spolupráce

Pokud máte zájem spolupracovat na dlouhodobější bázi, nebo jenom poslat článek, který si myslíte, žeby stal za publikování, nebo máte podněty pro zlepšení webu, pište prosím na email redakce@hcofans.cz

© hcofans.cz 2013 | všechna práva vyhrazena

Přihlásit se or Registrovat

Upozornění!!!

Pokud jste měli účet na starém fóru, musíte získat nové heslo pomoci tlačítko "Zapomněli jste heslo?" Na váš email zadány při registraci vám příjdou další instrukce. Přezdívka zůstavá stejná. V případě obtíží, pište na admin@hcofans.cz.

Registrovat

Registrace uživatele
nebo Zrušit