A+ A A-

Hokejová Liga mistrů - skvělá podívaná i budování tradice

   

 

  Byl to hukot, jaký se na hokejové utkání sluší a patří! Už při cestě do semifinále hokejové Ligy mistrů Oceláři vyzývali jednoho špičkového soupeře za druhým. Až při cestě k samotnému vyvrcholení této novodobé soutěže našli přemožitele. I když jen papírově. Ani proti finskému celku Jyväskylä nehráli takzvané druhé housle, ba naopak. To, co třinečtí hokejisté předvedli zejména v posledním svém utkání CHL ve WERK Aréně, bude místní obecenstvo hrdě šimrat pod krkem ještě hodně dlouho.

 

  Od doby, co stojí naše moderní aréna, lepší utkání jsme jednoznačně zažít ještě nemohli. Oceláři museli stahovat dvoubrankové manko, které si v Jyväskyle nadrobili během tří minut ve druhé třetině. Když ale mlaďoch Ondřej Kovařčík v jednapadesáté minutě srovnal na celkových 6:6, střecha WERK Arény málem odletěla. Byl to asi nejúžasnější zážitek, který mohli fanoušci v nové hale zažít. Opravdu se nepamatuji, kdy jsem naposledy odcházel z hokeje s takovým dobrým pocitem i přesto, že třinečtí do finále nakonec neproklouzli.

   

 

  Přestože pravidla hrají stejně na obě strany a mohlo to dopadnout i opačně, samostatné nájezdy překazily tuhle skvostnou podívanou. Zápasy „o všechno“ by zkrátka neměla rozhodovat dovednostní soutěž. Mělo by se hrát třeba do nekonečna, dokud jeden z týmů nezasadí rozhodující úder. Pochopili to už v některých evropských ligách včetně té české a mělo by to pochopit i vedení Ligy mistrů.

 

  Ať už švédsko-finské vyvrcholení soutěže dopadne jakkoliv, můžeme s klidným svědomím pomalu hodnotit nejen letošní boje o evropský trůn.

 

  Jak už je v oblibě zmiňováno, přirovnávat Ligu mistrů v hokeji k té fotbalové je jako házet hrách na stěnu. A vlastně to ani ničemu neprospěje. Možná nejvíce smutné je, že se proti sobě nejlepší hokejové týmy z Evropy utkávají v ostrých soubojích teprve čtyři roky. Veškeré předešlé pokusy o vytvoření něčeho podobného, jsou už dávno v troskách. A vlastě až od letošního ročníku soutěž dostala konečně svému názvu, a mezi mantinely bojují skutečně jen ti nejlepší, kteří si svou účast bez výjimky (teda kromě šampiónu CHL) musí vybojovat ve svých tuzemských soutěžích.

 

         

 

  Před letošním ročníkem nastínil cíle CHL výkonný ředitel Ligy mistrů Martin Baumann docela jasně: „Chceme být nejlepší evropskou hokejovou soutěží!“. Jeho výrok můžeme brát smrtelně vážně. Má to však jeden háček! Ligy mistrů se neúčastní kluby z jedné podstatně velké ligy, ruské KHL. Sám Baumann se ale už před necelým rokem netajil, že by šampióny z kontinentální ligy rád do evropské soutěže přivedl, což zdůraznil při rozhovoru pro web championat.ru: „Naším cílem je přivést týmy z KHL do Ligy mistrů trvale." Netřeba se nikterak dohadovat, že by tento krok měl na popularitu CHL víc než blahodárný účinek.

 

  Především by účast ruských klubů mohla kromě popularity přilákat taky řadu zajímavých sponzorů a celkově tak navýšit finanční odměny, které se s fotbalovou Champions League nemůžou srovnávat už vůbec. V letošním ročníku se mezi účastníky rozdělí celkem 1,54 milionu eur a nový šampion dosáhne na 300 tisíc eur. Postupně však budou odměny vzrůstat, až se na konci současného kontraktu v sezoně 2022/23 vyšplhají na 3,46 milionu eur celkově a na 720 tisíc eur pro vítěze. A to už je pro jakýkoliv evropský hokejový klub pořádná kačka do kapsy a dostatečně silná motivace.

 

  Nejen však jen na financích a samotné účasti klubů je osud budoucnosti soutěže závislý. Důležitý je taky přístup. Vedení, hráčů a v neposlední řadě taky fanoušků. Oceláři ukázali, že to s rozvojem soutěže myslí zcela vážně. Když se ale podíváme na výroky například prezidenta hradeckého klubu Miroslava Schöna, je jasné, že ne všichny kluby berou účast v CHL tak optimisticky. Schön se pro deník Sport vyjádřil především o velice nákladném financování účasti Hradeckého Mountfieldu. Dokonce prohlásil, že Champions League nese honosný název, přitom na klubech parazituje. To se pochopitelně Baumannovi vůbec nelíbilo a poslal na vedení extraligy ostrý dopis. V něm mimo jiné stálo: „Dopad na pověst ligy, kterou vytváříme takovými prohlášeními, je obrovský a velmi špatný. Musíme co nejdříve taková prohlášení sankcionovat.“ Další pokračování této „kauzy“ už proběhlo bez větších mediálních rozepří.

 

  Každopádně, pokud někdo nastupuje do soutěže s takovým odporem a mužstvo je při zápasech na ledě od samého počátku takto demotivováno, měl by Baumann zvážit, jestli je účast některých klubů opravdu tak nutná a nemělo by větší smysl je nahradit týmy, které mají o budování soutěže mnohem větší zájem.

   

 

  Dalším smutným příběhem dosavadních bojů o evropský trůn jsou fanoušci. Rozhodně ani tady ale netřeba házet všechny do jednoho pytle. Je logické v každé sportovní soutěži, že návštěvnost se odvíjí podle důležitosti zápasu. To, že CHL začíná už v letním období a základní skupiny nelákají tolik diváků, je docela pochopitelné. Když ale na čtvrtfinále, kdy už je sezóna dávno v plném proudu, nedorazí ve Švédsku ani dva tisíce lidí, je už k zamyšlení daleko víc. A to je nutné zmínit, že Švédové v Champions Hoceky League zatím jasně dominují! Rozhodně je to pořádný oříšek pro vedení soutěže, jakým způsobem přilákat do ochozů větší návštěvy.
 

  Celkově mají v této statistice české kluby vcelku sympatická čísla. Především vyřazovací boje si oblíbily daleko víc. Skvělým příkladem je pro to již zmíněné poslední utkání v Třinci. Pár míst sice zůstalo bez svého majitele, ale atmosféru jsme zažili víc než parádní! Něco podobného se podařilo už loni pražské Spartě, která navíc do finále postoupila. Napráskaná O2 Aréna předvedla rachot, srovnatelný se světovými šampionáty, které se v této hale konaly.

 

  I počínání obou celků je velice srovnatelné. Psal jsem to už loni, když Sparta postoupila do finále Ligy mistrů. Kdyby i Oceláři předváděli v české extralize takové výkony, jako v posledních zápasech CHL, těžko by hledali v tuzemské soutěži většího konkurenta. Bohužel, jako by hráči byli motivování podle kvality zrovna hrané ligy. Nebo kluby dokázaly své hokejisty namotivovat lepším finančním ohodnocením? Tahle otázka už ale není pro nás.

   

 

  Jednoznačně tahle liga nabízí srovnání, po kterém každý hokejový fanoušek ještě do nedávna snil. Navíc je velice příjemné zjištění, že za evropskou špičkou české kluby zas tak markantně nezaostávají, jak by se mohlo na první pohled zdát. Do nedávna se totiž s jinými týmy z Evropy utkávaly pouze v rámci přípravných duelů, což se k této konfrontaci přirovnat rozhodně nedá.

 

  Zdá se, že má hokejová Champions League velice zajímavé vyhlídky do budoucna, i když za fotbalovým konkurentem ještě silně zaostává. Tradice je zkrátka tradice, a ta nejde vybudovat ze dne na den. Pravděpodobně z časového horizontu nemusí stačit ani deset let. Ale karty jsou rozdány rozhodně nadějně. Předpoklady k vybudování populární tradice tahle soutěž rozhodně má. A v Třinci obzvlášť!

 

 

(foto: www.hcocelari.cz, www.hcofans.cz, www.championshockeyleague.com)

Komentáře na blogu

Návštěvník - zv87mw před 3 dny
come mettere su massa muscolare gagner masse musculaire prendre du volume musculation integrator...
Návštěvník - wakaw8 před 3 dny
dieta per aumentare massa muscolare gagner en muscle produits musculation come mettere su massa ...
Návštěvník - 0i9v2u před 3 dny
come aumentare massa prise de masse sec prendre du muscle rapidement integratore per muscoli
Návštěvník - wtrmfj před 3 dny
alimentazione per aumento massa muscolare produits de musculation gagner du muscle rapidement in...
Návštěvník - 5pb5u6 před 4 dny
integratori muscolari naturali comment gagner du muscle avoir des bras musclés rapidement miglio...
Návštěvník - gxuna9 před 4 dny
dieta per mettere massa muscolare proteine pour musculation rapide augmenter sa masse musculaire ...
Návštěvník - vsf5gi před 4 dny
integratori massa magra proteine gelule prise de muscle sec ultra rapide mettere massa muscolare
Návštěvník - jj9o7k před 4 dny
come aumentare i muscoli gagner du muscle produit prise de masse rapide scheda per fare massa
Návštěvník - 995qn2 přibližně 1 týden nazpět
http://testosteron.space/ http://musclemass.space/ http://erectionpills.space/ http://penispills.spa...
Návštěvník - zlzm1v přibližně 1 týden nazpět
http://testosteron.space/ http://musclemass.space/ http://erectionpills.space/ http://penispills.spa...

O HCOFans

Internetové stránky fanoušku HC Oceláři Třinec. Jsou čistě fanouškovskou iniciativou mající za cíl sdružovat nejen fanoušky třineckého hokeje, ale obecně hokeje v ČR. Nejsme v žádném právním spojení s HOCKEY CLUB OCELÁŘI TŘINEC a.s. Veškeré články a příspěvky v diskusním fóru jsou vlastnictvím jejich autorů. Majitel webu neodpovidá za obsah článku a komentářů.

Pokud chcete podpořit provoz a rozvoj webu, nebo jiné fanouškovské aktivity, můžete posílat příspěvky na transparentní účet 2800515992 / 2010. Více zde.

Spolupráce

Pokud máte zájem spolupracovat na dlouhodobější bázi, nebo jenom poslat článek, který si myslíte, žeby stal za publikování, nebo máte podněty pro zlepšení webu, pište prosím na email redakce@hcofans.cz

© hcofans.cz 2013 | všechna práva vyhrazena

Přihlásit se or Registrovat

Upozornění!!!

Pokud jste měli účet na starém fóru, musíte získat nové heslo pomoci tlačítko "Zapomněli jste heslo?" Na váš email zadány při registraci vám příjdou další instrukce. Přezdívka zůstavá stejná. V případě obtíží, pište na admin@hcofans.cz.

Registrovat

Registrace uživatele
nebo Zrušit