A+ A A-

 

Rok se s rokem sešel a hokejoví fanatici po celé republice už opět odpočítávají poslední hodiny do startu nového ročníku extraligy. A v Třinci, po neúspěšném finále a především výbuchu v úvodních zápasech Champions Hockey League na domácím poli obzvlášť! Zároveň tahle sezona odstartuje nový 4 letý olympijský cyklus, který sebou přináší i řadu změn v pravidlech. Diváky však stejně jako každý rok budou nejvíce zajímat krásné góly, famózní zákroky brankářů, tvrdé hity a především úspěch poskládaného kolektivu z pod Javorového. Ve WERK Areně se na červených sedačkách krčí mimořádně náročné publikum a ne jinak tomu bude i letos.

 

  Nutno na úvod říct, že se mají natěšení fanoušci oč opřít a dobré výsledky se rozhodně očekávat dají. Loni se klub pustil pod taktovkou Vency Varaďi do omlazování kádru a společně nastínili jakousi novou, jak sami rádi místní funkcionáři říkají, “Ocelářskou cestu”. Pro přeplacené hráče se zvučným jménem, ale podprůměrným výkonem, zdá se, zůstávají dveře zavřené. V uplynulé sezóně dali mladíci jasně najevo, že jsou připraveni nést stejně těžké otěže, jako “zkušenější” hráči před nimi. Naprosto učebnicově to ukázala trojice Michal Kovařčík - Ondřej Kovařčík - David Cienciala. Jejich vzestup při jarním play off připomínal start nově sestrojeného raketoplánu a nutno podotknout, že se to místnímu publiku opravdu hodně líbilo! Mimořádně těžkým úkolem pro ně bude navázat na úspěšnou sezónu, čehož si je vědom i trenérský štáb.

 

  Oceláři tak nemají důvod měnit fungující mašinu a pokračují evidentně dobře nastaveným směrem. Během letního období se tak za novým dobrodružstvím vydalo i několik zkušených hráčů. Ať už dobrovolně nebo dobrovolně – povinně si sundali z kabiny jmenovky hráči: Jan Strmeň, Bohumil Jank, Tomáš Linhart, Daniel Rákos nebo Jakub Petružálek. Díky výše zmíněným důvodům, může nejvíce mrzet odchod mladíka Michala Kvasnicy. Ten však šel zkusit štěstí za oceán - budiž mu odpuštěno!

 

  Přesuny opačným směrem už tak žhavé, jako ono letní slunce nebyly. Největší pozornost v zahrádkách u pivka vzbudily příchody mezinárodních posil: Lotyše Roberta Bukartse (PSG Zlín) a slovenského forwarda Marka Viedenského (Slovan Bratislava). Mladou krev potom zastává dvojice Nick Malík (Vítkovice Riderra), syn slavného beka z NHL, jakožto nová brankářská trojka a ze zámoří se vracející Jan Hladoník (Blainville-Boisbriand Armada).

 

  V posledních dnech muselo vedení klubu reagovat na dlouhodobé zranění Vladimíra Rotha, který se bude zotavovat z operace přibližně další dva měsíce, a do dračího doupěte povolalo na hostování do konce ledna, s následnou opcí dalšího slováka, obránce Martina Gernára (Lausanne HC, Švýcarsko). Už teď je jasné, že začátek sezóny nestihne Martin Růžička, jehož nohu zdobí sádra. Otazník visí i u miláčka místního publika Jirky Polanského.

 

  Zdravá kombinace mládí a zkušeností pod vedením dobrého trenéra, o kterém se mluvilo i jako o nástupci Josefa Jandače na post hlavního kouče české reprezentace, by po teoretické rovině měla fungovat dobře. Jenomže hokej je tak trochu nevyzpytatelná zábava. Navíc budou mít Oceláři hned několik vyzyvatelů s podobnými ambicemi.

 

  Například Kometa ze svého šarmu ani letos příliš neztratila a jednoznačně bude usilovat o zlatý extraligový hattrick. Dále je tady třeba pražská Sparta. Ambiciózní a dobře finančně zajištěný velkoklub, který už léta zůstává daleko za očekáváním. I letos budou v hlavním městě věřit, že je čeká konečně zlomová sezóna. V roli největších aspirantů na titul zůstává taky Plzeň. Velký respekt soupeřům může nahánět především výborné počínání v letošním ročníku Ligy mistrů. S velkou touhou, více než potrápit favority, budou mít týmy jako Vítkovice, Liberec, možná taky zvedající se Pardubice nebo hradecký Mountfield, jejichž kádr prošel rozsáhlou rekonstrukcí. V závěsu je hned několik týmů, které se budou zuby nehty držet minimálně desáté pozice, aby se vyhnuly nepříjemnému Play Out. Případný suterén tabulky nahání hrůzu ještě větší, neboť symbolizuje velmi vratkou židličku extraligové účasti v dalších letech. Komu se to podaří a dokáže třeba případně mile překvapit, je stejně nejisté, jako počet branek v prvním kole extraligy.

 

  Tomu všemu budou přihlížet muži v pruhovaném, kteří měli díky novým pravidlům zřejmě mimořádně krušné prázdniny. O tom, co se letos pískat bude a nebude, si měla možnost poslechnout hrstka třineckých fanoušku na nedávném setkání s hráči a vedením klubu v útrobách WERK Arény. Ti pohodlnější, ale stejně zvědaví si to mohli přečíst někde na internetu. Zbytek obecenstva bude zřejmě opět občas kroutit hlavami a pokřikovat z tribuny na adresu neschopných sudích.

 

  Kromě již zmíněné CHL, nás čeká ještě jedno příjemné zpestření sezóny. Na základě dobrých kontaktů hlavního kouče třinecké střídačky a příjemném vystupováním na evropské scéně, dostali Oceláři pozvánku do legendárního vánočního Spengler Cupu, což Venca Varaďa hodnotí jako TOP klubovou akci starého kontinentu. Vedení klubu hodlá pozvat i rodiny hráčů a užít si vánoční atmosféru ve švýcarském Davosu, po vzoru pravidelného účastníka tohoto turnaje Kanady. Třinečtí borci mají o motivaci navíc vyhrát prestižní akci. Z důvodu konání světového šampionátu juniorů v ocelovém městě by jim odpadla spousta starostí v termínu, kdy se konají obě velké akce, jelikož vítěz Spenglerova Poháru dostane automaticky pozvánku na příští ročník. Jako bonus pro diváka je, že po letech se objeví turnaj i na obrazovkách ČT Sport!

 

  Zkrátka, je toho víc než dost, na co se může třinecký fanoušek v nejbližších měsících těšit. Nová sezóna je za dveřmi! Zanedlouho bude stačit už jen překročit práh naší oblíbené arény a oddávat se novým příběhům této krásné kolektivní hry. Nezbývá nic jiného, než odložit plážová lehátka, navléct dresy, zapojit ruce, hlasitě fandit a věřit, že budeme radostně mávat šálami nad hlavou ještě někde v polovině dubna.

Číst dál...

  Po dlouhé odmlce a finálové neúspěšné bitvě s Kometou se v rámci okurkové sezóny do Třince vrátila hokejová horečka. A nešlo jen o tak nějaký kotníkový hokej. Naopak, Oceláři rozehráli souboje v nejprestižnější soutěži jaká je momentálně schopna Evropa v rámci klubového hokeje nabídnout. Fanoušci našich Ocelářů mají jistě ještě v živé paměti poslední trpkou porážku v semifinále Champions Hockey League na samostatné nájezdy s pozdějším šampiónem této soutěže - finskou Javaskylou. V minulých ročnících se zde WERK Aréna především v základních skupinách, hlavně před ostrým startem extraligové sezóny, potýkala s nízkou návštěvností těchto zápasů. Od pradávna je ale ve sportu jasné, že nejlepší reklamou a největším lákadlem široké veřejnosti je především úspěch. Po vydařeném tažení v loňském ročníku CHL tak přišla do třineckého hokejového chrámu na úvodní dva letošní zápasy konečně trochu sympatická návštěva, kterou si tento projekt rozhodně zaslouží. Hokejová Liga mistrů letos píše už páté pokračování a díky vydařené sezóně v tuzemské nevyšší lize mají Oceláři znovu čest se v ní utkat s těmi nejlepšími z Evropy.  

 

 

  Už při květnovém losu základních skupin bylo jasné, že Oceláři nebudou letos do vyřazovacích bojů kráčet zrovna po cestě růžovým sadem. Jedinou výhodu se zdála být výhoda domácího prostředí v úvodních dvou zápasech. Natěšení fanoušci na atraktivní podívanou však zchytali až nečekaně tvrdou ránu! 

 

  V posledním srpnovém kalendářním dni přijel do Třince třináctinásobný mistr ze Švédské Elitseien - Stockholm Djurgården. Od začátku měli hosté navrch především v pohybu, což dokázali korunovat už v úvodním dějství dvěma přesnými zásahy. Domácí chytli tempo až od druhé poloviny zápasu a poprvé radostně zvednul obecenstvo ze sedaček až přesný zásah Martina Adamského z dvaatřicáté minuty. Další branku však třinečtí nepřidali ani přes řadu šancí, přesto se šlo do třetí části zápasu do ochozů s pozitivní náladou. Tu ale Djurgården zmařil dvěma slepenými góly ve čtyřicáté sedmé a čtyřicáté osmé minutě a prakticky nebylo o co hrát. Pozitivně naladění seveřané se trefili ještě dvakrát a kosmeticky upravili skóre na nelichotivých 1:6. 

 

   

 

  O dva dny později se na stejném ledě Oceláři potkali s dalším severským hokejovým gigantem. Finskou Tapparu už přivítali podruhé v rámci stejné, tenkrát zbrusu nové, soutěže před čtyřmi lety. Do utkání vstoupili domácí viditelně lépe naladěni a především v prvních dvaceti minutách měli opticky navrch. Řadu nevyužitých šancí však dokázali seveřané potrestat využitou přesilovkou a do kabin šli tak o branku spokojenější. Od té doby se do devětadvacáté minuty hrál ne příliš pohledný, ale vcelku vyrovnaný hokej. Veškeré snažení Slezanů utnula dvojnásobná přesilovka Tampere. Hosté během jednatřiceti vteřin odskočili do trháku, na který už třinečtí nedokázali zareagovat. Co víc, Finové začali pálit skutečně ostrými a nakonec si s poklidem a úsměvem na tváří vystříleli vysoké vítězství 8:2. 

 

  Pozitivum z tohoto hokejově nabitého víkendu lze přičíst hlavně fanouškům, kteří ani přes vysoké debakly neztratili na začátku sezóny své “miláčky” pískotem, což ocenil i v pozápasovém rozhovoru střelec druhé branky proti Finům David Cienciala. 

 

 

  Snaha se Ocelářům vzít nedá. Nastoupili na start sezóny proti opravdovým evropským velkoklubům. Ambice mančaftu u česko-polských hranic však jsou rozhodně po loňském semifinálovém tažení daleko výš! Až další čtyři zápasy v rámci CHL teprve ukáží, jestli lze přes extrémně těžkou skupinu a proti proti soupeřům takového kalibru projít do vyřazovací části. Po tomhle víkendu je ale jasné, že zopakovat semifinále z poslední sezóny může být taky nejen pro třineckého fanouška pouze nesplněný sen. 

 

 

(foto: www.hcocelari.cz)

Číst dál...

 

Aron Chmielewski posílá obloučkem kotouč do útočného pásma. Ten se dostává k hradeckému obránci a ten se ho vzápětí pokouší dostat z pásma. Vyhozený puk zaškobrtne o nohu čárového rozhodčího, následně se odráží na hůl Jiřího Polanského a ten jej okamžitě posílá mezi kruhy na volného Ondřeje Kovářčíka. Třinecký mladík po rychlém zpracování okamžitě posílá puk do šibenice nad rameno hradeckého brankáře. WERK Aréna exploduje nadšením! Obrovská radost a úleva se nese napříč všemi, kteří mají s hokejovým Třincem byť sebemenší spojení. Od malých capartů, kterým se teprve odkrývají kouzla této hry, až po nejvýš postaveného chlapíka, sedícího v poslední radě přesně ve středu arény nad červenou čarou.

 

 

Následuje klasické podání rukou soupeřů, či rozdávání úsměvu od vítězných borců, užívající si společné oslavy v doprovodu chorálů jejich fanoušků. Finále se do Třince vrací poprvé od roku 2015. Ty tři uplynulé roky pro místní hokejové příznivce nebyly vždy úplně radostné, proto čiší z tribun tak obrovský pocit nadšení. Jakoby ji klub, který v posledních sezónách ztratil svou tvář, konečně našel!

 

Cesta v semifinále přes hradecký Mountfield se zprvu jevila jako procházka růžovým sadem. Po velice nečekaně vyrovnaném, čtvrtfinále s Pardubicemi zvládli Oceláři obě utkání na ledě soupeře bez viditelně větších potíží. Ještě veseleji bylo, když Třinečtí ve WERK Aréně na svého soupeře doslova vletěli. Po šesti minutách už vedli 3:0 a nakonec i tento zápas zvládli, dá se říct, s prstem v nose. Hradecký Rybár si při tomhle utkání v třineckých vodách příliš nezachytal. Nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že tak jednoznačný průběh série do té doby nečekal absolutně nikdo.

 

Měnit se nálada začla až od zápasu číslo čtyři, který hradečtí ukořistili v nastaveném čase. A od tohoto zápasu to už bylo pořádné drama! Zimní stadion v Hradci Králové viděl o dva dny později další vyrovnanou bitvu. Taky tohle utkání dospělo do prodloužení, a navíc v něm byl opět úspěšný Mountfield.

 

Východočechům se tak podařilo dostat Slezany pod tlak. Navíc měli v hlavách pocit, že v této fázi série už nemají co ztratit, což jim rozhodně hrálo do karet.

 

 

Oceláři do šestého zápasu museli nastoupit s jasným cílem. Ukončit semifinálovou sérii na svém ledě a nedopustit blamáž. Ještě nikomu se totiž v české extralize nepodařilo zvrátit sérii, ve které tým prohrával 0:3 na zápasy. Hokejový komentátor Robert Záruba zdůrazňoval tento fakt v televizním vysílání poměrně často s dodatkem: "Jednou to někdo dokázat musí".

 

I nejvěrnější fanoušek začínal mít v žaludku zvláštní pocit napětí, že to třeba ani nemusí nakonec dopadnout dobře. Zvlášť po tom, co se šesté utkání na třineckém ledě odehrávalo v podobném scénáři jako dva předešlé zápasy. Utkání dospělo opět do prodloužení. V nastaveném čase diváci v ochozech trnuli napětím, fandilo se už spíš tak nějak ze setrvačnosti předchozích událostí. O to větší úleva pak nastala po brance Ondry Kovářčíka.

 

To, co letos předvádějí v Play-off bratři Kovařčíci, ještě do tohoto zápasu s Davidem Ciencialou v čele s klidným svědomím můžeme říct, že by o budoucnost třineckého hokeje mohlo být postaráno opravdu výborně.

 

 

Po třech letech se tak do Třince vrací tento velký hokejový svátek v podobě finálové účasti v hokejové extralize. V něm Oceláři vyzvou brněnskou Kometu. Mančaft, který v letošním play-off zaváhal pouze jedinkrát, navíc se ještě pár dní zpátky mohl pyšnit třinácti výhrami v radě ve vyřazovacích bojích.

 

Pokud jsme tak čekali, že Hradec Králové bude po Pardubicích mnohem větší komplikace, co teprve čekat od soupeře tohoto kalibru? Na to si ještě budeme muset pár dní počkat. Mám však pocit, že tohle finále bude pořádná hokejová řežba a v žilách bude tuhnout krev!

 

Hurá na Kometu!

Číst dál...

Vážení,

jsme znepokojeni novým Disciplinárním řádem ELH , resp. tou částí, která nově postihuje i nepřístojné chování diváků.

Citace:
„Je zakázáno chování:
- hanlivé
- pohoršující
- urážlivé
- provokující
- zesměšňující či ponižující, včetně posunků a gest, pokřiků a podobně vůči jakémukoli aktérovi utkání!“

Napříč fanoušky extraligových i ligových mužstev je s touto novinkou v Disciplinárním řádu veliká nespokojenost, kterou touto formou vyjadřujeme. Domníváme se, že ČSLH nemá k takovéto represi vůči divákům vůbec žádný důvod. Naopak. Atmosféra na zimních stadionech je v posledních letech stabilizovaná, v drtivé většině se nevyskytují excesy, které by vybočovaly z běžného chování sportovního fanouška. I spektrum v publiku je oproti minulým létům mnohem pestřejší. Na hokej se více naučili chodit i rodiče s dětmi, což svědčí o tom, že je na stadionech více „bezpečno“.

Upozorňujeme na to, že nejsme aktivním článkem ČSLH, ale naopak konzumenti jeho produktu, za který řádně platíme. Velká většina diváků se na stadionech chová v mezích slušného chování. Snahou svazu by mělo být nabídnout takové zboží, které bude pro jeho diváky atraktivní a ne nám vyhrožovat a šněrovat nás do vágních a nic neříkajících pravidel. Neexistuje žádná směrnice, co je, a co není proti řádu. Jak se bude určovat, že už něco podle rozhodnutí komise přesáhlo mez? Čím se máme řídit?

Na stadiony chodíme především za emocemi. Mezi sebou soupeří dvě strany a v každém zápase je vítěz a poražený. A stejné je to v hledišti. Jakmile domácí fanoušci poženou svým skandováním své hráče za vítězstvím, je nemožné, aby to u soupeře nevyvolávalo provokující pocity. Pokud rozhodčí udělá chybu a poškodí jednoho ze soupeřů, je nemožné, aby nezareagoval nikdo z několika tisíc lidí na stadionu jen třeba pískáním, a to už může být někým vnímáno jako hanlivé a pohoršující chování vůči aktérovi utkání. A tak se nejspíš stane, že od poloviny sezony bude ČSLH hrát své zápasy jen sám pro sebe, protože prostě napomenutí, pokuty a další represe budou vyčerpané. Kotle stadiónů zůstanou prázdné nebo je raději vyklidíme my samotní. Je to ta cesta, kterou se chceme společně vydat?

Svaz navíc tímto opatřením vědomě vytváří tlak na pořadatele (klub), aby zasáhl, a nutí ho v podstatě k vytváření konfliktu mezi pořadatelem a fanouškem. Což je za pokřiky, chorea ad. naprosto nepřijatelné. Pořadatelská služba není proškolena na antikonfliktní situace a mnohdy bývá sama příčinou vzniku nežádoucích situací. Na rozdíl od PČR a Městské policie nejsou její pracovníci nikde evidováni, neprocházejí regulovaným školením a není známa jejich minulost (nepředkládají trestní rejstřík, např. předchozí pravomocné odsouzení za násilnou trestnou činnost). V případě jejich zásahu v popisovaných situacích lze spíše očekávat vznik konfliktu.

Byli bychom velmi rádi, kdyby k tomuto ČSLH vyvolal věcnou diskusi, pokusil se přehodnotit tuto část DŘ, které je pro nás těžko akceptovatelná.
Jen pro dokreslení absurdnosti tohoto článku v DŘ. Současný ředitel extraligy pan Josef Řezníček byl ve své době nejenom vynikajícím hokejistou, ale i tím, který během zápasů vyvolával obrovské množství pozitivních i negativních reakcí a nepatřil mezi uhlazené slušňáky, kteří mají své chování vždy pod kontrolou.

Sepsali zástupci fanoušků klubů extraligy ledního hokeje Piráti Chomutov, HC Oceláři Třinec, HC Škoda Plzeň, HC VÍTKOVICE RIDERA, HC Kometa Brno, BK Mladá Boleslav, HC Sparta Praha, Bílí Tygři Liberec, Mountfield HK, Aukro Berani Zlín, HC Olomouc, HC Dukla Jihlava, HC VERVA Litvínov a HC Dynamo Pardubice. (řazeno podle extraligové tabulky k 25.9.2017).

Číst dál...

Nejnovější blogy

Poslední články

12.10.2018 v Reporty , No comments

Se Spartou za bod

08.10.2018 v Reporty Hodnocení: 5.00, No comments

1929>1928... První derby pro Oceláře!

11.09.2018 v Články Hodnocení: 5.00, No comments

Připrav se, hrajem! Nová extraligová sezóna je tady!

02.09.2018 v Články Hodnocení: 5.00, 1 Komentář

Trpký úvod CHL. Nepovedlo se vůbec nic!

09.04.2018 v Články Hodnocení: 5.00, 1 Komentář

Fantazie! Oceláři jsou ve finále extraligy!

19.03.2018 v Reporty Hodnocení: 5.00, No comments

2:2 - spokojenost už menší

14.03.2018 v Reporty Hodnocení: 5.00, No comments

2:0 na zápasy? Asi spokojenost, ne?

17.01.2018 v Reporty Hodnocení: 5.00, 1 Komentář

Hokejová fantazie se špatným koncem

Aktuální zápasy

 • 37. kolo
  • TRI
  • :
  • PLZ
  • (8)
  • OLO
  • :
  • PCE
  • (8)
  • LIT
  • :
  • SPA
  • (8)
  • ZLN
  • :
  • MBL
  • (8)
  • KVA
  • :
  • CHM
  • (8)
  • KOM
  • :
  • LIB
  • (8)
  • MHK
  • :
  • VIT
  • (8)
 • 18. kolo
  • PLZ
  • :
  • CHM
  • (3)
 • 30. kolo
  • LIB
  • :
  • TRI
  • (3)
 • 38. kolo
  • SPA
  • :
  • KOM
  • (2)
  • CHM
  • :
  • TRI
  • (2)
  • PLZ
  • :
  • LIT
  • (1)
  • VIT
  • :
  • LIB
  • (1)
  • MBL
  • :
  • MHK
  • (1)
  • ZLN
  • :
  • OLO
  • (1)
  • PCE
  • :
  • KVA
  • (1)
 • 44. kolo
  • VIT
  • :
  • OLO
  • (2)
 • 39. kolo
  • MHK
  • :
  • PCE
  • (1)

Tabulka Tipovačky

  • Pořadí
  • Přezdívka
  • Body
  • 1.
  • Hanibal
  • 207
  • 2.
  • Marťas29
  • 191
  • 3.
  • Česlo
  • 177
  • 4.
  • Drak Šmak
  • 160
  • 5.
  • Desdel
  • 159
  • 6.
  • APW
  • 151
  • 7.
  • spark
  • 150
  • 8.
  • Van Stajpen
  • 150
  • 9.
  • Koprivnican
  • 142
  • 10.
  • Jan Piskorz
  • 139

O HCOFans

Internetové stránky fanoušku HC Oceláři Třinec. Jsou čistě fanouškovskou iniciativou mající za cíl sdružovat nejen fanoušky třineckého hokeje, ale obecně hokeje v ČR. Nejsme v žádném právním spojení s HOCKEY CLUB OCELÁŘI TŘINEC a.s. Veškeré články a příspěvky v diskusním fóru jsou vlastnictvím jejich autorů. Majitel webu neodpovidá za obsah článku a komentářů.

Pokud chcete podpořit provoz a rozvoj webu, nebo jiné fanouškovské aktivity, můžete posílat příspěvky na transparentní účet 2800515992 / 2010. Více zde.

Spolupráce

Pokud máte zájem spolupracovat na dlouhodobější bázi, nebo jenom poslat článek, který si myslíte, žeby stal za publikování, nebo máte podněty pro zlepšení webu, pište prosím na email redakce@hcofans.cz

© hcofans.cz 2013 | všechna práva vyhrazena

Přihlásit se or Registrovat

Upozornění!!!

Pokud jste měli účet na starém fóru, musíte získat nové heslo pomoci tlačítko "Zapomněli jste heslo?" Na váš email zadány při registraci vám příjdou další instrukce. Přezdívka zůstavá stejná. V případě obtíží, pište na admin@hcofans.cz.

Registrovat

Registrace uživatele
nebo Zrušit